…
Процесори и овърклок
Система за производство на процесори.
AMD Athlon XP 1500+ и 2000+ с ядро Palomino не се пускат отделно , например - производителя забелязва че има търсене на ХР 1500+ и веднага увеличава производството , нещата са по-сложни.
Нееднородност на ядрата.
Съвременните процесори са много сложни устройства които съдържат милиони транзистори .Засега няма начин в два "еднакви" процесора да има абсолютно еднакъв брой транзистори , винаги ще има поне малко разминаване .Естествено този който има повече транзистори ще работи малко по-бързо. Какво правят производителите? Понеже няма начин да сглобят толкова компютри колкото са произведените процесори и на всеки компютър да сложат по един вманиачен овърклокер и да му кажат - давай сега да видим колко му е максимума на тоя процесор те прибягват до статистиката. Ако за цялата година са произвели 1 000 000 , през първата половина на годината са произвели 400 000 процесора а втората - 600 000 , взимат примерно по 100 процесора и ги тестват. Ако от произведените през 1-та половина на годината 10 работят като ХР 2000 , а останалите 90 като ХР 1500 , цялата партида от първата половина на годината се означава като ХР 1500.Аналогично от тестовете на другата партида ако се получат резултати 10х2100 и 90х2000 партидата се означава като ХР 2000. Защо първата партида е била с по-бавни процесори ще разгледаме по-надолу.
Условия на тестване
В завода процесорите се тестват "яко" , т.е. при условия , надхвърлящи нормалните за употреба. Идеята е да се гарантира че те ще работят без проблеми на заявените честоти. Ние , потребителите , се стараем да му осигурим по-добри условия на работа - купуваме по-хубави вентилатори , оставяме си отворени кутиите , слагаме допълнителни вентилатори и т.н.Това дава възможност на процесорите ни да работят на по-високи честоти.
Brand
Такива компютри не са особено разпространени у нас главно заради по-високата си цена .Dell, Compaq, Toshiba и други фирми пускат т.нар. маркови компютри , частите на които са по-качествени и като цяло системите са по-стабилни. Често процесорите им работят на понижени честоти именно за повишаване на надеждността.
Техническия процес:
Да се върнем на производството в завода и по-голямото производство през втората половина на годината. Това е свързано с техническия процес който определя големината на транзистора , измеряема в микрони. Колкото са по-малки размерите толкова повече бройки могат да се съберат в единица обем и следователно честотата ще е по-голяма. В първата партида пък могат да се поставят по-малко на брой транзистори с което се увеличава топлообмена и има възможност за повишаване на честотата.
Потенциал
Процесори , произведени на една и съща поточна линия по различно време на годината се различават по честотите .Например 1500 е клокнат до 1800 а 2000 е клокнат до 2100.Естествено , втория е малко по-бърз но ако сметнем процентно първия е клокнат с 20% а втория с 5% понеже той вече е бил почти на ръба на възможностите си .Затова при процесори от една серия но на различни честоти по-добре се клокват тези с първоначално по-ниската честота .
А за какво всъщност ни е да овърклокваме?
За да можем за по-малко пари да си направим по-бърз компютър .А някои го правят просто от "спортна злоба" , даже и заради риска да изгорят процесора , макар и при правилно овърклокване този риск да е минимален.
И все пак ако се скапе?
Както вече казахме , риска е малък но все пак го има .Възможни причини за повреждане на процесора:
1.Не е поставен (или свързан към захранването!) вентилатора след сглобяването
2.Вентилатора е спрял да работи. В повечето съвременни БИОС-и има опция за изключване на цялата система при спиране на вентилатора. (Желателно е тази опция да е включена , не си играйте с нея).
3.Температурата на процесора често доближава допустимите граници, един "прекрасен" ден компютъра спира да работи. (Следете температурата да не превишава 60 градуса).
4.Неуспешни опити за клокване след които "няма никой".(Внимателно почиствате всички следи от молив, лак и т.н. по процесора и с най-невинна физиономия го носите във фирмата, която обслужва гаранционно любимия ви процесор и обяснявате как докато сте играли на компютъра той просто е спрял).
5.Счупени крачета - може и да успят да отстранят повредата в някой сервиз.
Срок на експлоатация
Нормално процесорите са предвидени за 10-15 години работа. С клокването даже да съкратите срока с 50% ..... така или иначе след 5 години цялата ви конфигурация ще е безнадеждно остаряла .
Производители и овърклок
Производителите се отнасят отрицателно към овърклока но има и някои изключения ( защо AMD не заключиха окончателно процесорите?)
Целесъобразност
Какви са лошите страни на овърклока?
При клокване на честотата по FSB почва да грее повече не само процесора но и всички останали компоненти и може да изгърми всеки един от тях (даже и захранването) .Най-често изгърмяват паметите или CPU. Друга неприятност - след няколко часа работа компютъра забива - такива проблеми идват от прегряването , трябва ви по-сериозен кулер , който пък обикновено е и по-шумен.
Оптимизация
Много често с оптимизация можете да постигнете много добри резултати - определяне на по-ниски тайминги , настройка на ОС , освобождаване на място в оперативната памет чрез махане на ненужни програми и т.н.,обновяване на БИОС , настройки на видеокартата .....
Как да си клокна процесора ?
Клокването зависи не само от процесора а и от другите компоненти в системата. Ще допуснем че всички компоненти държат на клокване
С повишаване на честотата на FSB
Това е най-популярния метод , практически е достъпен за всеки юзър. Формулата за изчисляване е следната FSBxMultiplier=Clock Frequency (например 133х13,5=1795,5 , това е стандартен Athlon 2200+ , на 1800MHz.Ако искаме да го накараме да работи на 2000Мhz увеличавайки САМО честотата на FSB изчисляваме 2000/13,5= 148 .Поставянето на такава стойност обаче най-вероятно ще доведе до тотално забиване още при стартирането на компютъра и ще се наложи да се ресетва дъното).Честотата на FSB се променя от BIOS или с помощта на превключватели (или джъмпери)
С помощта на множителя (multiplier)
Всички съвременни процесори с изключение на AMD Duron/Athlon (не взимам предвид старите процесори и Athlon на Slot A) нямат възможност за промяна на множителя. Duron/Athlon също не можеха да променят множителя докато не бе разгадана тайната и живота стана с няколко идеи по-добър:-) На различните процесори множителя се отключва по различен начин:
AMD Athlon (Thunderbird), Duron (Spitfire)
Тези процесори се разблокират много лесно - с молив съединявате мостчетата L1 , залепяте тиксо в/у чертичките от молива за да не се разпадне графита и процесора е готов за употреба.
AMD Athlon XP (Palomino), Duron (Morgan)
Клокването на тези процесори е доста по-сложно. Ще ви трябват остър нож (или скалпел); качествено , прозрачно тиксо; бързовтвърдяващо се лепило (за да не ви се късат нервите от чакане , не за друго) ,което не провежда ток ; друго лепило , което да провежда ток и лупа. Желателно е да имате и мултицет. Остана да ви спомена между другото тези неща да ги правите на трезва глава.
Мостчетата L1 са си на мястото , но за разлика от AMD Athlon (Thunderbird), Duron (Spitfire) между тях има един тънък улей в който има медно съединение .Логично ако просто съедините с графит то ще окъсите с въпросното медно съединение и резултата определено няма да ви хареса .За да се избегне такава "инфекция" улея се запълва с лепило , което не провежда ток и чак тогава се съединяват мостчетата. Въпреки че звучи елементарно тази работа изисква внимание.
Процедурата
Почиствате подложката със спирт. Залепяте тиксо така че улея да остане открит а контактните точки - напротив , закрити. Внимавате тиксото да не се надуе някъде по ръба и лепилото да се натика под тиксото и да стигне до контактните точки.
Внимателно запълвате улея с изолиращото лепило.
След изсъхването му разлепвате тиксото и с острия нож изрязвате стърчащото над подложката втвърдено лепило - ако не го направите ще ви е по-трудно да нанесете отгоре проводящия слой. Трябва да се получи равна подложка със запълнени с непроводящо лепило улеи.
Отново си отрязвате от тиксото две парчета и ги залепвате успоредно на контактните точки но този път точките остават открити. После перпендикулярно залепвате още две парчета тиксо така че да остане непокрито мястото само между първата група мостчета от петте. Проверявате отново дали тиксото е залепнало много добре , ако преди малко имаше опасност да не протича ток нанякъде , то сега има опасност да потече ток накъдето не трябва и процесора да изгърми , затова с проводящото лепило няма майтап! Нанасяте тънък слой от проводящото лепило , все пак да не е прекалено тънък но и да не прелива. Изчаквате до пълното изсъхване на лепилото. Пълното изсъхване означава не само горния слой да се втвърди и като отлепите тиксото лепилото да се разджвъка по подложката и да окъси някъде. Повтаряте процедурата със следващото мостче, с по-следващото и .н. Ако някъде се е появило "краче" от лепилото можете да го махнете с ножа но има вероятност да надраскате подложката и гаранцията на процесора ще отпадне. Взимате мултицета и проверявате съпротивлението на всяко мостче - трябва да е близо до нула .Ако не е - трябва да го направите отново. Проверявате и да не би случайно да има късо между отделните мостчета .Ако някъде между мостчетата съпротивлението клони към нула - търсете късо съединение. Ако всичко е наред измерете съпротивлението между контактната точка над надписа "Assembled in..." и всяко едно от новосъздадените мостчета .Съпротивлението трябва при всички случаи да различно от 0!Очевидно между този контакт и медните съединения има пряка връзка и това позволява да се измери надеждността на изолиращото лепило. Ако някъде има пробив трябва да развалите мостчето , отново да слагате изолиращо лепило и т.н. Ако всичко е наред можете да пристъпвате към клокването.
Искам да допълня че по неизвестни причини атлоните с кафявата подложка понякога въртят неразбираеми номера , няма признаци за нередности но не работят , даже и след махане на мостчетата процесора не работи - за разлика от зелените!
AMD Athlon (Thoroughbred)
Тези процесори , по-точно моделите със заводски множител до 12,5 не са заключени. От 12,5 нагоре се налага да се отключват но това не е трудно, даже тези процесори се клокват доста добре.За отключването на такъв процесор е достатъчно да се окъси 5-тото мостче от групата L3 по някой от следните начини : С токопроводящо лепило , нанесено върху токоизолиращо лепило по гореописания начин
или с окъсяването с тънка медна жичка на две от крачетата на процесора - AJ27 и AH28
При отключването на процесора по този начин могат да се поставят различни множители (до 12,5 включително) от дънната платка , ако тя има такава опция .Ако обаче платката няма такава опция или искате да сложите множител над 12,5 можете да направите това с различни комбинации на отворени/затворени мостчета от групата L3.Например за да подкарате на 15 процесор който заводско е на 13,5 трябва да прекъснете 4-то и 5-то мостче от групата L3 , а за да го върнете обратно в "заводско " положение - да ги замажете с токопроводящо лепило.
Мостчетата могат да се режат с 2 батерийки по 1,5 волта , единия полюс го допирате до контактната точка а към другия закрепяте една игла и движите иглата между точките. Мостчетата може и да не ги режете а просто да изолирате крачетата които са свързани с точките на групата L3. Изваждате си от проводниците на обикновен UTP кабел , махате жичката а изолацията и нахлузвате на съответното краче на процесора. С подходящо тънко свредло на ръка разширявате дупчицата в подвижната част на сокета за да не остане там изолацията когато вадите процесора.
Мостчета L3 |
Крака на процесора |
1 |
an27 |
2 |
al27 |
3 |
an25 |
4 |
al25 |
5 |
aj27 |
GND |
AH28 и AK28 |
Изолирането на тези крака е като прерязването на мостчетата. Освен това с помощта на краката можете да възстановите прерязано мостче като му подадете сигнала GND на съответния на контактната точка крак
Напрежението може да се повишава/понижава на CPU, RAM, AGP, IO. Обикновено вдигането му увеличава стабилността на системата но и увеличава греенето и трябва да се вземат допълнителни мерки за охлаждането - на чипсета се слага вентилаторче , на паметите - радиатори ( можете да си направите сами, например да изрежете от стар радиатор , закрепват се с топлопроводящо лепило ).Повишаване на напрежението с повече от 15% не се препоръчва !Понеже повечето платки работят в синхронен режим при вдигането на напрежението на процесора трябва да се вдигне и на паметта .Напрежението на IO (Input/Output) се вдига за повишаване на общата стабилност на системата
Съотношение FSB/PCI/AGP
За да не гърмят другите компоненти при клокването са измислени делителите. Например Intel Celeron I работи на 66MHz FSB, при синхронен режим честотата PCI/AGP е също 66MHz. На AGP номиналната честота е 66MHz, а на PCI – 33MHz. При повишаване на честотата 2 пъти харда направо ще спре да работи. Ето таблица със зависимостите PCI/AGP от честотата FSB:
FSB (MHz) |
PCI (MHz) |
AGP (MHz) |
FSB:PCI:AGP |
66 |
33 |
66 |
1:2:1 |
100 |
33 |
66 |
1:3:2/3 |
133 |
33 |
66 |
1:4:2 |
166 |
33 |
66 |
1:5:2/5 |
200 |
33 |
66 |
1:6:3 |
От таблицата се вижда че има делители FSB/PCI/AGP: 1:2:1; 1:3:2/3; 1:4:2; 1:5:2/5; 1:6:3. При това дънна платка с поддръжка на делител например 1:6:3, има набор от предишните делители , при което може да се избира нужния в зависимост от честотата на FSB, обаче д. платки не могат да понижават номиналните честоти на PCI/AGP (например: платка Intel 815 при честота на FSB 95MHz избира делител 1:2:1, а не 1:3:2/3.)
Извод : При клок е по-добре да се ползват официално поддържаните честоти (таблицата по-нагоре).Т.е. ако имате AMD Athlon XP, работещ на 133Мгц FSB.е по-лесно да го накарате да работи на 166Мхц (при наличието на платка с делител 1:5:2/5) отколкото на 159Мхц.